The Holistic Mama » How to Make Homemade Larabars

How to Make Homemade Larabars

December 15, 2011 by Roxanne | Filed under Grain-Free & Gluten-Free, Healthy Recipes, Holistic Lifestyle, Nutrition, Ways to Save Money.

 

We love Larabars.They are delicious, satisfying, and are only made with a few whole food ingredients.  The one thing I don’t like is paying $2.00 or more per bar.  They are great to throw in my bag as we run out the door for a emergency snack or to satisfy a sweet tooth without spiking the blood sugar.  Since these bars are only made with a few ingredients I knew they had to be easy enough to duplicate.  Some of the flavors cost more to make then others based on the cost of the nuts but you will save money on all flavors by making them yourself.  The process is very easy since there is no baking involved, all you need is a food processor.  I usually make a big batch at once and wrap them individually in plastic wrap so that we can grab them on the go.  Here are my favorite recipes so far:

Cashew Cookie

Put the dates in a food processor for one minute, empty into a bowl.  Pour the cashews into a food processor and pulse until you get small chunks, you don’t want flour you want it to be nice and chunky.  Add into the bowl with the dates and throw in a pinch of sea salt.  Use your hands to mix and mold into bars.  If the bars are not sticking well because the dates were a little dry, add a small amount of water to make it more sticky.  This recipe makes 5 bars.

Cashew cookie cost analysis:

  • Homemade: Total cost $6.27 / 5 bars = $1.25 per bar
  • Store bought Larabars: $1.99 per bar
  • Total savings: $0.74 savings X 5 bars = $3.70

Almond Cookie

  • 1 cup raw almonds (cost $2.49)
  • 3/4 cup organic pitted dates (cost $2.00)
  • 1/2 tsp vanilla
  • pinch of sea salt

Almond cookie cost analysis:

  • Homemade: Cost $4.49 / 5 bars = $0.89 per bar
  • Store bought Larabars: $1.99 per bar
  • Cost savings: $1.1o X 5 bars = $5.50

Chocolate Coconut

Chocolate Coconut cost analysis:

  • Homemade: cost $4.83 / 5 bars = $0.96 per bar
  • Store bought Larabars: $1.99 per bar
  • Cost savings: $1.03 X 5 bars – $5.15

It is pretty easy to experiement with different flavors for these bars becuase you can see how they come out very quickly and can easily add more of something to tweak the taste.  These snacks are fun and easy to make.  The sweet taste of the dates make them so delicious and since the nuts are chopped up small I don’t worry about choking with little children.

Do you make your own date and nut bars?  What are your favorite recipes?

This post was shared in Simple Lives Thursday.



Thank you, as always, for reading and commenting!

Roxanne


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
(Visited 102 time, 1 visit today)
← Previous

Tags: , , , ,


16 Responses to “How to Make Homemade Larabars”

  1. Roxanne says:

    I would love to hear your comments!

  2. lucea says:

    Roxanne, Can’t wait to make your larabars this weekend. I was wondering if you could post your homemade lavender lotion that you mention in your face washing post. Thanks

  3. Yolanda says:

    This is very nice! I love Larabars too, but haven’t bought them in a loooooong time. $2 for a bar, even if I could afford it, just doesn’t help my frugal soul. Thank you for the recipes. I hate to mention this, well, sort of, but Nourishing Traditions (the book) says that nuts and seeds should be soaked and dehydrated before eating. It would make doing this considerably more fiddly, but then the “anti-nutrients” are deactivated and the nuts and seeds are more easily digested and don’t block mineral absorption. But even if you don’t soak… these must be fabulous!

    • Roxanne says:

      Hi Yolanda,
      Good point. Adding the preparation process of soaking and dehydrating the nuts does make this a bit more labor intensive. Thanks for calling this out!

    • Angela says:

      To dehydrate do you just leave them out to “dry” after soaking? How long should we soak?

      Great post! My whole family loves Larabars, and I can buy them here for around $1.30, but that is still expensive in my book. Can’t wait to try these recipes!

  4. Amanda Wilson via Facebook says:

    What was the recipe that flopped? I’ve never done a crock pot dessert, but I’m intrigued!

  5. It was a blueberry crumble dessert, came out way too dry. I think I needed more coconut milk!

  6. Shiran Glass via Facebook says:

    I was curious too:)!!!

  7. Amanda Wilson via Facebook says:

    Hmm, too bad, sounds yummy!

  8. I know, right? That’s what I thought too. Just needs some tweaking I think :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top